A Near Miss (18): Paraffine fornuis

In de categorie ‘A near miss’, deze keer een avontuur met een kooktoestel op mijn boot. Het is in deze reeks het achttiende relaas.

Toen ik in 2004 mijn lemsteraak (de Roos) kocht, was hij uitgerust met een paraffine kooktoestel. Het was een prachtig, koperen tweepits fornuis met oventje, half cardanisch opgehangen. 

Ontploffing

Een fornuis gestookt op paraffine, een soort lampolie, is een veiliger kookoptie dan koken op butagas. Butagas is zwaarder dan lucht en kan bij lekkage zich onderin de boot ophopen en tot ontploffing komen. Je leest daar geregeld over. Parafine is minder brandbaar. Dat klinkt niet logisch voor een fornuis. Om paraffine toch tot ontbranding te laten komen, moesten we het pitje dan ook eerst voorverwarmen. Dat was een bewerkelijk proces, dat overigens tot een hetere vlam dan die van butagas leidde.

Spiritus

Eerst pompten we de paraffine uit een tankje in het systeem. Daarna verwarmden we de pit voor met spiritus. Onder het pitje was daartoe een kommetje aangebracht, dat we met spiritus vulden en aanstaken. Als de spiritus bijna was opgebrand, was de pit heet genoeg en kon de paraffine worden aangestoken. Dat luisterde nauw. Je moest het op het juiste moment en de juiste manier doen, want als de pit ook maar iets afkoelde, bijvoorbeeld door gepruts met de lucifers of het niet gelijktijdig opendraaien van het ‘gas’kraantje, dan mocht je het hele ritueel overdoen.

Onderhoud


Bovendien ging er veel mis met dit mechanische kooksysteem. De leidingen raakten vervuild of verstopt waardoor een of meer pitten niet meer brandden. Het geheel vergde dus geregeld onderhoud met speciaal gereedschap. Ondanks dat we trouw het onderhoud uitvoerden, was systeem onbetrouwbaar. We wisten van te voren niet of dit romantische, koperen paraffine ding het wel of niet zou doen. Dus hielden we een klein campingbutagassetje achter de hand.

Rookwolken

U begrijpt het al, op zekere dag ging het (bijna) mis. We lagen met de boot in Enkhuizen en ik was in de weer met het aansteken van het paraffine fornuis. Ik werd even afgeleid, op het water gebeurt er immers altijd wat en zeker in de haven. Toen ik mij weer naar het fornuis omdraaide, walmden dikke, zwarte rookwolken door de kajuit. Vlammen lekten uit het fornuis. Mijn dochter stond meteen met de brandblusser gereed en snel hadden we het vuur onder controle. Nog dikke rookwolken ontsnapten nu ook uit de kajuit. Omdat het vuur gedoofd was, verdwenen ze gelukkig weer snel.

Koteletten

Ik stak voor wat frisse lucht mijn hoofd uit de kajuit, op de kade hadden zich al kijkers verzameld die op de rook waren afgekomen.

Ik stak mijn hand naar hen op. ‘Niets aan de hand,’ riep ik. ‘De koteletten zijn wat aangebrand.’ De mensen dropen weer af. Teleurgesteld?

Driepits

Na enkele jaren vervingen we het fornuis toch maar voor een driepitsbutagasfornuis. Wel zo praktisch. Soms is romantiek gewoon onhandig.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *